Dekupázsolás, azaz a szalvéta technika:
Nevéből eredendően szalvétából készített alkotás. Ez egy olyan dekorálási eljárás, amellyel a szalvéta mintáját használjuk fel a kívánt anyag díszítésére. Díszíthetünk vele cserepet, bádogot, fémet (pl.:konzervesdoboz), fát, műanyagot, követ, papírtárgyat.
Alkalmazását így majden minden nemű anyagra érthetjük.
Ajándéknak és az előszobánk díszeként szolgáló kulcstartó, nem sok munka árán impozáns látványt nyújt nekünk és a hozzánk érkezőknek!
Lássunk is neki!
A fadarab értékessé tételéhez a csiszolás elengedhetetlen. Akár tiszta fáról, akár préseltről is legyen szó, egy csiszolópapírral történő ápolás elengedhetetlen a majdani művünk látványához.
Elég egy dúrva szemcsés csiszoló vászon, amit egy tenyerünkbe illeszkedő fadarabra hajtunk és ezzel végezzük az egyébként szabadtéren történő csiszolást.
Ha a kívánt minőségű anyag készen áll a felhasználásra, akkor a következő lépésként elővesszük a kiszemelt mintájú szalvétánkat és olyan formára vágjuk, amilyenre szeretnénk. Én leginkább az oldalán lehajló díszítést szeretem. (Megjegyzésként még használhatsz festéket is a szalvétaminta színének erősítéséhez az oldalára vagy az alapot nem kitöltő mintánál a keret díszítéséhez.)
Kezdődhet a minta felragasztása a falapra.
A dekupázs tecnikában használatos speciális dekupázsragasztó helyett használhatsz vízbázisú lakkot is, amit ugyanúgy lehet alkalmazni az "alapozásnál" és a fedésnél is.
...tehát a lakkal először egy réteget felviszünk a fára,...
...majd ráfektetjük a szalvétát,...
...és még egy réteg lakkal a helyére simítjuk a mintát.
Ezek után kb. 2-3 órát várunk a száradással (nagyon meleg időben elég 1/2 óra is...), és még egy réteg lakkot felviszünk a felületre, a kopásállóság miatt.
Ha kész lett a kulcstartó alap, akkor nincs más hátra, mint a hátuljára két lyukat fúrni a felfüggesztés miatt, vagy használhatunk két akasztót is. (Azért javasolom a két pontos akasztást, mert ha 1 kulcsot leveszünk a széléről, akkor elbillenhet a kulcstaró, ami a látványt eléggé bizarrá teszi...)
Az utolsó lépésként a falap szélességétől függően L-alakú akasztókat vagy kis szögeket ütünk vagy csavarunk a lap elülső részére (attól függ, milyen akasztót kapunk), a következő szabályt figyelembe véve:
- Az akasztó számától függően a szélte hosszát elosztani a kiválasztott számmal, majd a két szélétől fél-fél egységet számítani. (pl.: egy 12 cm szélességű laphoz 4 akasztót szeretnék felrakni, így az egyik és a másik oldalról is 1,5-1,5 cm-t jelölök ki, a további akasztókat pedig 3-3 cm-enként.)
↑
kis segítségem is volt... :D
Sikeres munkát és sok türelmet kívánok!
Üdv
Réci